İğne İplik Dergisi Sayı 18 - Tuva

Merhaba,
Yeni bir sezon başlarken sabırsızlıkla beklediğiniz İğne İplik dergisinin 18. sayısına hoş geldiniz!

Kurslar ve okulların henüz yeni açıldığı şu zamanlarda, yepyeni fikirler ve nakış projeleri ile tekrar karşınızdayız. Birbirinden yeni nakış trendleri ve tekniklerini bulabileceğiniz bu sayımızda da sizleri farklı nakış uygulamaları bekliyor.

Öncelikle bu sene, nakış trendleri açısından ajurlu tekniklerin sıkça kullanıldığı bir sene olacak. Ayrıca Türk desenlerinin modern nakışlar şeklinde tekrar yorumlanmasının yanı sıra, yabancı nakışlardan özellikle İtalyan nakışları da oldukça sık karşınıza çıkacak.

Şunu da belirtmek isteriz ki; İğne İplik olarak bu güne kadar alışılagelmiş, kendimize has tarzımızın yanı sıra, farklı teknik, stil ve motiflerin kullanıldığı yabancı nakışları ve dünyada bu nakışları uygulayan nakış sanatçılarını da sizlere yakından tanıtma gayreti içindeyiz.

Ayrıca bu sayımızda, Ortadoğu ve Türkiye’yi karış karış dolaşarak, gördüğü tarihi mekanları nakış olarak yorumlayan nakış sanatçısı Hendrik Stroebel’i sizlere tanıtacağız.

Bu sayıda sizleri bekleyen projelerden bazıları:

Geleneksel Rumi deseninin Brezilya nakışı olarak yorumlanmış olduğu tablo, bu sayı da en çok ilgi görecek olan projelerimiz arasında yerini alıyor. DMC’nin parlak floş ipliği Satin ile işlenmiş olan bu hoş parça, gerek kullanılan çiçek figürleri gerekse seçilen renkler itibari ile oldukça ilginizi çekecek, bu sayede sizler de farklı Türk desenlerini Brezilya nakışı gibi farklı nakışlara uyarlayabilirsiniz.

Ajurlu nakışların, Çin İğnesi tekniği ile birleştiği, zarafeti ve ince işçiliği ile göz dolduran pastel tonlarda iki yastık da sizleri bekleyen yepyeni projeler arasında. DMC’nin pastel tonlarındaki keten kumaşlarının kullanıldığı bu projede, ajur çalışması ile ilgili adım adım teknikler bölümü sizler için hazırlandı.Kurdele nakışını özleyen ve sevenler için beyaz kurdelelerle işlenmiş zarif bir yastık ve örtü takımı, modellerini severek işlediğiniz nakışçı Trish Burr’den gökkuşağı renklerinde Çin iğnesinden minik bir kuş projesi, basit nakış projeleri ve özellikle rokokolardan hoşlananlar için sevimli bir çaydanlık şapkası, altın nakışında yeni bir tarz olarak karşınıza çıkan şal desenli bir pano, Afgan kumaş üzerine koton perle ve muline ipliklerle çalışılmış sıra dışı, sevimli bir bebek battaniyesi, geleneksel Türk nakışlarından örnekler ile Schwalm nakışından bir perde de sizleri bekleyen projelerimizden bazıları..
Bir sonraki sayımızda buluşuncaya kadar hoşçakalın.

Keyifli Nakışlar!


Lütfen bu ürün hakkındaki sorunuzu yazınız:

İğne İplik Dergisi Sayı 18 - Tuva

İğne İplik Dergisi Sayı 18 - Tuva